top of page
Szukaj
  • najlepszyhazard

Gry hazardowe - analiza SWOT

Zaktualizowano: 2 paź 2021

Branża hazardowa jest jedną z bardziej stygmatyzowanych, a jednak najlepiej rozwijających się w ciągu ostatnich lat i z olbrzymim potencjałem na lata kolejne. Gry hazardowe są od wielu pokoleń bardzo lubiane, a za sprawą sieci internetowej jedynie zyskują miłośników również pośród coraz młodszych osób. Jak hazard wpasowuje się w życie ludzi? Z pewnością małymi kroczkami. Niewiele osób jest już zdziwionych, że dziecko za zabawkę ma ruletkę, a gry karciane na Kurniku zrzeszają miłośników dobrej zabawy. Kasyna internetowe również swoje zasoby udostępniają za darmo, nie licząc pewnej części propozycji. Warto poddać je analizie SWOT:

S (Strengths) – mocne strony gier i branży: wszystkie atuty i zalety;

W (Weaknesses) – słabe strony: wszelkie przeszkody, wady i słabości;

O (Opportunities) – szanse: potencjał oraz to, co dobrze wpływa na rozwój;

T (Threats) – zagrożenia: wszelkie wady i ewentualne trudności.

W ten sposób będziemy w stanie ocenić, jak osiągnęły sukces i co jeszcze przed nimi.


Mocne strony – S

Jak to się stało, że gry, które wymyślono tysiące lat temu przetrwały do dziś. Co się stało, że branża wciąż się dynamicznie rozwija? Co stanowi o sile hazardu oraz gier hazardowych?

1. Prostota

Gry hazardowe oraz wszelkie rodzaju zakłady i wyzwania muszą być proste. Inaczej nie są ciekawe, a przy tym atrakcyjne. Skoro zasad może nauczyć się nawet dziecko, to nie mogą być skomplikowane. Zresztą ich początki to po prostu zabawa dla zabicia czasu – ruletka, kości, kapsle, karty, kamienie. Można tak wymieniać, ale wszystko to koncentrowało się na tym, aby zająć czas. Niekiedy było go bardzo niewiele, więc zasady rodem z rzutu monetą musiały być do pojęcia w mig.

2. Opłacalność

Aby jakiekolwiek wyzwanie opłacało się podjąć, musi być korzystne dla obu stron. To znaczy proporcjonalnie. Wiadomą sprawą jest, że jeśli nie możemy czegoś przewidzieć, a szanse na to są małe, wówczas, jeśli zakład będzie wyższy dla jednej ze stron, to ta go podejmie. Jeśli coś jest niemożliwe, wtedy nie ma powodu, by ktoś rywalizował. Owszem u bukmacherów można podjąć dowolne zakłady, proponując swój wariant. Jednak pamiętajmy, że to odstępstwo od normy. Weźmy na ten przykład rzut monetą na trawie. Możliwe są na ogół dwa zakłady – orzeł lub reszka. Jednak będąc na trawie, można podjąć trzecią opcję, czyli kantu. Szanse na to są co prawda niewielkie, ale wciąż jest to możliwe. Stąd np. na reszkę i orła mamy stawkę 2:1, a na bok monety np. 100:1. Takiego samego zakładu nie podejmie się nikt na twardej nawierzchni, w związku z tym, że szanse na to, że tak się moneta zatrzyma, są praktycznie zerowe.

3. Olbrzymie wygrane

Hazard przetrwał także dzięki temu, że pozwala znacząco poprawić swój status finansowy. W jednej chwili można zostać milionerem.



Słabe strony – W

Hazard jednak mimo tego, że jest popularny, nie może być normalnie promowany. Do słabych stron gier hazardowych należy zaliczyć:

1. Nielegalność procederu

Choć sam hazard nie jest w Polsce zakazany, to jednak można uprawiać go w określonych miejscach, które mają wydaną stosowną licencję. Jedną z najsłabszych stron jest więc to, że nawet kulturalna gra jest zakazywana w większości serwisów licencjonowanych. Co prawda mówimy m.in. o UK czy Malcie, ale nie o polskim Ministerstwie Finansów.

2. Stygmatyzacja

Z pewnych względów od dziesiątków lat hazardziści są stygmatyzowaniu. Nie uważa się, aby ich aktywność była w pełni normalna. Nawet otoczenie niekiedy dziwnie się patrzy na osobę, która przyzna, że gra.

3. Wielkie porażki

Obok wielkich zwycięstw są i spektakularne bankructwa. Ogólnie w kasynach więcej razy się przegrywa, o czym wszyscy wiedzą, jednak to największe porażki stanowią kulę u nogi branży. Naturalna kolej rzeczy, oczywiście, ale wciąż duży ciężar.


Szanse – O

Dla hazardu oraz gier hazardowych widać coraz jaśniejsze światło w tunelu. Wynika ono z:

1. Rozwój technologii

Kiedyś do kasyna trzeba było iść. Dziś można w nim grać bez wychodzenia z domu, na ekranie telefonu czy komputera. Nie ma więc znaczenia, gdzie jesteśmy, możemy uczestniczyć w rozgrywce. Dlatego możliwość korzystania z gier hazardowych wszędzie, o każdej porze, jak długo się chce – ta wolność to największa szansa dla kasyn i gier hazardowych.

2. Anonimowość

Internet przyzwyczaił nas do pewnej prywatności oraz anonimowości. Dzięki nowoczesnym systemom płatniczym oraz jeszcze lepszym zabezpieczeniom (np. VPN) kasyna zapewniają graczom pełną anonimowość. Ta z kolei stanowi największą zaletę, która wyklucza do tej pory jedną z największych bolączek graczy – stygmatyzację.

3. Kryptowaluty

Kolejną szansą dla kasyn są kryptowaluty. Wirtualne pieniądze będące poza wpływem państw, pozbawione podatków i wszelkich opłat. Skoro można mieć całą wygraną dla siebie, bez dzielenia się z fiskusem to, czemu z tego nie skorzystać?



Zagrożenia – T

Przed całą branżą wciąż jednak wiele zagrożeń. Jak dużo? No cóż, hazard przetrwał wiele, więc warto się skupić na tym, co nowe:

1. Zaostrzenie przepisów i nowe narzędzia

Choć przepisy regulujące rozgrywkę są w wielu krajach bardzo restrykcyjne, to jednak wciąż gracze mają pewne furtki, z których mogą korzystać. Jednak jeśli pewne sprawy pójdą o krok dalej, a odpowiednie instytucje wprowadzą kolejne narzędzia w walce z e-hazardem i wszelkimi grami wówczas będzie naprawdę krucho z branżą.

2. Cenzura internetu

Choć wiele osób sobie tego nie wyobraża, to jednak jest to możliwe. Jeśli odpowiednie rządy zgodzą się ze sobą, to ograniczą sieć dokumentnie. Wówczas, aby odwiedzać serwis, będzie trzeba być osobą, która obejdzie zabezpieczenia.

3. Aplikacje producentów

Kasyna internetowe to miejsca zrzeszające graczy. Zbudowane są w klasycznej formie. Jednak nawet wersje mobilne nie przekonują wielu osób. Wolą korzystać z aplikacji. Serwisy internetowe ich nie mają zbyt wielu, a przy tym pewne apki dostępne na iOS czy Androida są o wiele wygodniejsze i prowadzą bezpośrednio do tego, co ktoś lubi – np. kilku gier z danej tematyki lub tytułów danego dewelopera. Skoro więc można grać bezpośrednio, bez udziału kasyna, to po co zakładać tam konto? Trochę odwrotnie niż w rzeczywistości – wielkie markety wykończyły drobnych sprzedawców, tu działa to w drugą stronę.


Analiza SWOT została przeprowadzona w tym tekście w sposób obrazowy, bez wielu wykresów, zamieszczania badań. Można by było ją jeszcze bardziej pogłębić, aby dokładniej zobrazować stan, w którym się znajduje, a pewne kwestie jeszcze dokładniej rozbudować. Jednak należy podkreślić, że obecnie gry hazardowe stają w pewnym rozdrożu – z jednej strony są coraz bardziej popularne i chętniej wybierane, z drugiej strony jednak niewiele się poprawia w kwestiach formalno-prawnych. Pytanie, czy nastąpi teraz pewna normalizacja zjawiska, czy w przeciągu dekady dojdzie do załamania, to na ten moment zbyt daleko idące prognozy.


10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page